Trizer
Fakty i Mity - Trening
Im więcej czasu poświęcę na ćwiczenia, tym lepsze osiągnę wyniki
Podczas treningu daj z siebie wszystko, ale nie wydłużaj czasu ćwiczeń. Mięśnie odbudowują się i rosną podczas odpoczynku, a nie podczas ćwiczeń. Po ciężkim treningu czas regeneracji to nawet 4 - 5 dni.



Żeby być silnym trzeba być „napakowanym”
Jest wiele metod treningu siłowego i nie wszystkie powodują przyrost masy mięśniowej. Każdy trening siłowy w początkowej fazie powoduje skuteczniejszy skurcz mięśni, a to oznacza więcej siły przy tej samej masie.



Dla najlepszych wyników niezbędny jest najnowszy sprzęt
Świetne efekty w każdym rodzaju treningu zależą od zaangażowania, systematyczności i wiedzy. Nowoczesny sprzęt może być pomocny, ale na pewno nie jest niezbędny. Maksymalny wysiłek i więcej niż satysfakcjonujące rezultaty można osiągnąć przy użyciu podstawowego sprzętu (hantle, sztanga). Czynnikiem decydującym jest wiedza trenera i zaangażowanie zawodnika.



Trening cardio uniemożliwia budowanie masy mięśniowej
Trening cardio jest niezbędnym uzupełnieniem treningu siłowego. Nieprawdą jest, że podczas treningu na bieżni spalasz mięśnie, nad którymi tak ciężko pracowałeś na siłowni. Wystarczy, że uwzględnisz w swojej diecie wydatek energetyczny treningu cardio: najlepiej pij napoje bogate w węglowodany podczas lub bezpośrednio po treningu.



Trzeba robić setki „brzuszków”, aby mieć płaski brzuch
„Brzuszki” są ćwiczeniem, które rozwija siłę i wielkość mięśni brzucha. Nie ma to nic wspólnego z tłuszczem nagromadzonym w okolicy pasa. Można mieć bardzo mocny brzuch pokryty warstwą tłuszczu. Płaski brzuch to przede wszystkim trening redukujący masę tkanki tłuszczowej.



Trening siłowy powoduje, że kobiety przybierają męską sylwetkę
Zbudowanie masy mięśniowej nie jest łatwym ani szybkim procesem, a już na pewno nie da się tego zrobić przypadkiem. Kobiety mają mniej testosteronu, co powoduje, że zbudowanie masy mięśniowej przychodzi im dużo trudniej niż mężczyznom. Dodatkowo trening siłowy jest świetnym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej, ponieważ podnosi metabolizm.



Długotrwałe (min. 60 minut) ćwiczenia aerobowe o niskiej intensywności najlepiej spalają tłuszcz
Badania naukowe ponad wszelką wątpliwość udowodniły, że najskuteczniejszą metodą redukcji tkanki tłuszczowej jest trening interwałowy HIIT.



Gdy przestajesz regularnie ćwiczyć mięśnie zamienią się w tłuszcz
Mięśnie to nie pogoda, żeby się zmieniać! Faktycznie dzieje się czasami tak, że osoby bardzo aktywne fizycznie (sportowcy), gdy zrezygnują z aktywności fizycznej szybko tyją. Powodem takiego stanu rzeczy jest poziom metabolizmu i nawyki żywieniowe. Jeżeli ktoś jest bardzo aktywny, to jego dieta musi pokrywać zapotrzebowanie na energię. W sytuacji zmniejszenia poziomu aktywności należy również dopasować dietę do mniejszego zapotrzebowania na energię, w przeciwnym razie dodatkowe kilogramy murowane.



Trening cardio jest dla kobiet
Trening cardio ze względu na swój bardzo korzystny wpływ na organizm, a w szczególności na układ krążenia i oddechowy jest zalecany dla wszystkich, niezależnie od płci i wieku.



Warto naśladować treningi osób, które już jakiś czas ćwiczą na siłowni i świetnie wyglądają
Każdy trening powinien być dopasowany do konkretnej osoby i jej celów, dlatego nie warto naśladować cudzych treningów. Warto natomiast konsultować się z trenerem, który opracuje plan odpowiedni do twoich potrzeb i umiejętności.



Należy ćwiczyć te miejsca, których wygląd chce się poprawić (zredukować tkankę tłuszczową)
Organizm sam decyduje o tym skąd "spalić" tkankę tłuszczową i nie mamy na to wpływu. Nie ma takiego zestawu ćwiczeń, który spala tłuszcz z okolic brzucha czy ud. Ćwiczenia oddziałują na mięśnie, a nie na tkankę tłuszczową.



Im bardziej się pocisz tym więcej spalasz kalorii
Pocenie się jest jednym z mechanizmów służących do regulacji temperatury ciała i nie ma nic wspólnego ze spalaniem kalorii.



Tłuszcz zaczyna się "spalać" dopiero po 30 minutach treningu
Węglowodany i tłuszcze, to główne źródła energii używane w procesach tlenowych i beztlenowych. Zapotrzebowanie na energie nigdy nie jest zaspakajane przez jedno źródło. Procesy energetyczne cały czas współdziałają. W zależności od warunków zmienia się ich procentowy udział np: 15% tłuszcz, 84%, węglowodany, 1% alkohol. Nigdy nie ma miejsca sytuacja, gdy jedno źródło w 100% pokrywa zapotrzebowanie na energię. Najlepsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej przynosi trening interwałowy składający się z krótkich wysiłków.



"No pain - no gain", czyli jak nie boli, to nie działa
Ból jest zdecydowanym sygnałem do przerwania treningu, może świadczyć o przetrenowaniu, a ignorowanie tego typu sygnałów prowadzi do kontuzji.



Zakwasy po ciężkim treningu utrzymują się nawet kilka dni
Tak zwane "zakwasy" to zalegający w mięśniach kwas mlekowy, produkt uboczny beztlenowych procesów energetycznych. Organizm (nawet osób, które nie trenują) usuwa go w kilka godzin. To, co boli następnego dnia, to mikrourazy mięśni.



Mięśnie bolące po poprzednim treningu najlepiej "roztrenować"
Każdy trening powoduje mikrourazy mięśni. Mięśnie regenerując się, stają się mocniejsze i gotowe na coraz większe obciążenie. Jeżeli odczuwasz bolesność to oznacza, że proces regeneracji nie zakończył się i mięśnie nie są gotowe na kolejny bodziec w postaci następnego treningu. Obolałe mięśnie potrzebują odpoczynku i wysoko białkowej diety.

© 2013 Silacze.org - Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za materiały dodawane przez użytkowników. Jeśli uważasz, że materiał znajdujący się w naszym serwisie łamie prawo, bądź narusza zasady, możesz zgłosić ten fakt do administracji serwisu.
Momencik, trwa przetwarzanie danych ... Momencik, trwa przetwarzanie danych